Nie bez powodu kompozyty nazywane są materiałami przyszłości. Ich zastosowanie obejmuje obecnie niemal każdą dziedzinę życia. Dostrzegają to także ambitni studenci całej Polski. Najzdolniejsi z nich, nie bojąc się trudności wynikających ze zgłębiania dziedzin naukowych dotąd mało odkrytych, w swoich pracach podjęli tematykę materiałów kompozytowych. To właśnie do nich adresowany jest konkurs, organizowany przez Targi w Krakowie przy okazji jedynych w Polsce Targów Kompozytów, Technologii i Maszyn do Produkcji Materiałów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO® (21-22 listopada 2013 r.).
Nagrody dla najbardziej ambitnych
Podstawowym celem konkursu jest zwrócenie uwagi środowiska akademickiego na praktyczne wykorzystanie wyników prac absolwentów w kontekście rozwiązywania problemów technicznych i technologicznych zakładów produkcyjnych. Równocześnie konkurs pomoże powiązać rozwój naukowy i zawodowy najzdolniejszych absolwentów uczelni technicznych z dynamicznie rozwijającą się branżą kompozytów.
Mogą w nim uczestniczyć absolwenci wydziałów chemicznych, technologii i inżynierii chemicznej, inżynierii materiałowej i inżynierii środowiska politechnik i uniwersytetów w Polsce, którzy w terminie przewidzianym regulaminem studiów, w roku ogłoszenia bieżącej edycji Konkursu uzyskali tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub magistra inżyniera.
Jak się zgłosić?
Prace na konkurs mogą zgłaszać sami autorzy lub - za ich zgodą - rady wydziałów, promotorzy i opiekunowie prac do 20 października 2013 roku. Zgłoszenia przyjmowane będą zarówno drogą elektroniczną: e-mail: kompozyty@targi.krakow.pl, jak również pocztową na adres: Targi w Krakowie Sp. z o.o., ul. Centralna 41a, 31-586 Kraków.
Fundatorem nagród w konkursie będą wystawcy tegorocznych Targów KOMPOZYT-EXPO® - MAGNUM VENUS POLSKA w wysokości 1000 zł oraz POLYTOR Sp. z o.o. również w wysokości 1000 zł. W zeszłym roku nagroda główna ufundowana przez firmę Milar Sp. z o.o. trafiła do Mileny Zawadowskiej z Politechniki Warszawskiej za pracę Bezprądowe osadzanie kompozytów Ni-P z wybranymi tlenkami na włóknach węglowych. Drugie miejsce przypadło Alanowi Wilmańskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę Otrzymywanie i właściwości kompozytów w układzie Ti-Al-O-N, a trzecie Bartłomiejowi Przybyszewskiemu z Politechniki Warszawskiej, który w swojej pracy naukowej podjął tematykę wpływu technologii wytwarzania na właściwości kompozytów aluminium-włókno węglowe.